Dzienniki z Chin

Pamiętniki, zapiski z życia w Chinach

Czwartek, 7 sierpień 2008 godz. 05:27

Jutro wielki dzień, otwarcie Olimpiady. Będzie wielki show! W Pekinie większość firm ma wolne, w Shenzhen zakończą wcześniej pracę. Ceremonia o 20:08, czyli 14:08 Polskiego czasu. Martwię się tylko, że Polskie media będą to komentowały na takiej zasadzie: "Piękne widowisko, kolorowe smoki, wspaniałe tancerki, ale... proszę sobie wyobrazić, że po Olimpiadzie na tym stadionie będą rozstrzeliwali ludzi!". Nie wiem, czy to dobrze, czy źle. Będzie wiele takich ALE..., piękne, ALE..., dobrze zorganizowane, ALE... Chińczycy gościnni, ALE...

Wtorek, 5 sierpień 2008 godz. 04:50

Ostatnio zwolniłem tempo dodawania nowych zdjęć, powodów jest kilka. Zdjęć jest już ponad 1000, miejsce na serwerze jest na kolejne 3000, ale ktoś napisał, że już ilość 800 fotek go przeraża. Może niektórych taka ilość po prostu odstrasza i nie oglądają galerii? Drugi powód - jestem dosyć zajęty swoją pracą. Trzeci powód - coraz więcej zdjęć z Chin sprzedaję. Czwarty powód - (jak wnioskuję po słowach kluczowych w wyszukiwarkach) część osób po prostu kopiuje moje zdjęcia na własny komercyjny lub niekomercyjny użytek, a to nie jest miłe. Wypada chociaż zapytać?!

Niedziela, 3 sierpień 2008 godz. 12:10

Shenzhen i Guangzhou nie mają za bardzo związku z Olimpiadą, jedynie w Hongkongu będzie jazda konna, skoki przez przeszkody... jako dyscypliny olimpijskie. Mimo tego wzmożono kontrole w metrze, na stacjach kolejowych, lotniskach również w tych miastach poza-olimpijskich. Pojawili się uzbrojeni funkcjonariusze policji i żołnierze, a także psy, które jak się domyślam mogą wykrywać ładunki wybuchowe i chemikalia.

Piątek, 1 sierpień 2008 godz. 06:03

Dawo się nie odzywałem... byłem w Szanghaju. W czasie olimpiady rząd wydał polecenie, żeby samoloty się nie spóźniały (w Polskich mediach też o tym wspominali i się naśmiewali). Wczoraj czekałem na samolot i był opóźniony o godzinę, olimpiada za 8 dni, więc jakoś nie widzę, żeby się linie lotnicze poprawiły, niestety na wiele czynników nie mają wpływu i często się spóźniają. Ale leciałem tym razem z nowego terminalu w Szanghaju i wygląda naprawdę wspaniale. Pojechałem też z centrum miasta na lotnisko magnetyczną koleją - Maglev. Podróż trwała 8 minut (taksówką 60-80 minut), pociąg jechał 420km/h.

Sobota, 12 lipiec 2008 godz. 14:14

Myślałem do tej pory, że w Shenzhen żyje około 10-12 milionów ludzi, okazuje się, że według ostatnich badań mieszka tutaj 18 milionów ludzi. Rodzimych mieszkańców jest około 1-2 miliony, pozostali to przyjezdni z innych prowincji. Niesamowite, jak to miasto się rozrasta. Tłumy ludzi w metrze, autobusach, w parkach, nie wspominając o domach handlowych i marketach.

 

Udostępnij na Facebooku!

© copyright Bartłomiej Magierowski - wszystkie prawa autorskie zastrzeżone